Yüzdükten sonra neden acıkırız?

Yüzmek Neden Acıktırır?

16:06:13 | 2018-08-23 | 587 görüntülenme

Yüzmek birçok kişi için zor olsa da çoğu kişi için hem çok sevilen hem de spor olarak yapılan bir eylemdir. Yüzme konusunda bilim dünyasında çok sayıda açıklama yapılmıştır. Hem sağlığa faydaları hem zayıflama konusundaki etkisini bilmeyen kalmamıştır. Yüzmekle ilgili çok ilginç durumlar da vardır. Deniz acıktırır ve yorar gibi cümleleri sık sık duymuşsunuzdur. Deniz yorar evet ama acaba nasıl acıktırır? Suyun böyle bir etkisi varsa neden duş alırken acıkmayız? Gelin hep birlikte bu soruları cevaplandıralım.

Yüzmenin Acıktırdığı Doğru mudur?

Yüzmenin Acıktırdığı Doğru mudur?Denizin ya da yüzmenin acıkmaya neden olduğu düşüncesi aslında bir efsane değil aksine bilimsel bir açıklaması olan çok doğru bir düşüncedir. Bu durumun sadece kendinizde olduğunu da düşünmeyin. Çoğu kişi aynı sorunu yaşıyor ve bu sorunun cevabını merak ediyor. Yüzmenin yorduğu ve acıktırdığı doğru ama neden böyle bir etki yarattığı konusunda bilimin uzun bir cevabı var. Yüzme esnasında vücut ısısının düşme ihtimali olduğunu unutmamak gerekir. Soğuk su vücudumuzun ısısını emerek vücudu soğutmaya çabalar ancak; insan vücudu öyle mucizevidir ki böyle bir şey olmasına izin vermeyerek kendi ısısını korumak için uğraşır.

Soğuk su büyük bir hızla ısımızı emip tüm vücudu eşit soğukluğa almaya çalışırken; vücut içinde bulunan besinleri enerji olarak kullanıyor ve vücudu sıcak tutmaya çabalıyor. Depolanan besinler hızlı bir şekilde ısı üretimi için eriyip giderken kişi haliyle açlık hissediyor. Bu duruma bir de yüzme eylemi eklenince vücut ayrıca hareket için de enerji harcamaya başlıyor. Denizde normal şartlardan daha uzun süre beslenmeden kalanlar için vücut, elindeki yakıtı bitirdiğinde artık kendini ısıtamıyor ve sağlık açısından sorunlu durumlar kendini göstermeye başlıyor.

Yüzmek Zayıflatır mı?

Yüzmek Zayıflatır mı?Yüzme eylemi hem su içindeki ısı kaybıyla hem de vücudun aşırı hareket etmesinden çok fazla kalori harcanmasıyla zayıflama ile bağlantılıdır. Yüzerken vücut gerek hareket gerek ısınmak için enerji harcayınca kalori yakımı sağlanır. Bu harcanan kalori vücudu ısıtırken aynı zamanda zayıflamaya yardımcı olur. Ancak yüzme bitince bastıran açlığı önce önlemeniz sonrada sağlıklı bir şekilde bastırmanız gereklidir. Bunun için yüzmeden bir saat kadar önce sağlıklı proteinler ve sebzeler ile beslenip; yüzmeyi vakitli tutmaya özen göstermelisiniz.

Yüzme sonrasında oluşan açlığın bastırılmasında ve daha fazla yiyecek tüketmede başarılı olmak için önce vücut ısınızı normal seviyeye getirmeli; ardından da yine sağlıklı, hafif gıdalar tüketmelisiniz. Yüzerken denize ya da havuza girer girmez açlık hissetmezsiniz. Biraz vakit geçirip hareket ettikten sonra vücut ısısını korumak için ve hareket enerjisi ortaya çıkarmak için besin yakıp acıkmaya başlarsınız. Doğal olarak bu durum duşta imkansızdır. Ancak duşta soğuk su altında saatler geçiriyorsanız; denizde yaşadığınız açlığı yaşama ihtimaliniz de bulunur.

Yüzme Öncesi Yediklerinize Dikkat Etmelisiniz

yuzme-oncesi-yediklerinize-dikkat-etmelisinizYüzme sırasında ve sonrasında aşırı açlık hissetmemek için yüzme öncesinde yediklerinize de dikkat etmeniz de yarar var; çünkü bazı besinler normalden daha kısa sürede acıkmaya neden olabiliyor. Yüzme öncesi yedikleriniz kaliteli proteinler olursa vücudu daha uzun süre sıcak ve tok tutacaktır. Yüzme öncesi besleyici değeri az olan beyaz ekmek yerseniz yüzmeseniz bile daha çabuk acıkacağınızdan; yüzerseniz bu süre daha kısa olacaktır. Meyve suları içinde bulundurduğu yapay tatlandırıcılar ve katkı maddeleri nedeniyle; tuzlu kraker ve atıştırmalıklar içeriğindeki sağlıksız karbonhidratlar nedeniyle; fast food gıdalar yüksek kalorili olup hızlıca yakılmaları nedeniyle yüzme öncesi tüketildiğinde daha çabuk acıktırırlar.
ETİKET :  

Tümü