Türkiye'ye transfer olan ilk yabancı oyuncu kimdir?

Türkiye de ik yabancı oyuncu hangi takıma gelmiştir?

14:00:42 | 2018-08-27 | 216 görüntülenme

Türk futbolunda yabancı oyuncu devri, 1951 yılında İstanbul’un Adalet takımına transfer olan Arjantinli Oscar Garo ile başladı. Arjantinli Garo, uzaktan attığı gollerle futbolseverlerin gönlüne taht kurarken, Türkiye’deki ilk profesyonel yabancı futbolcu olarak da tarihin sayfalarındaki yerini aldı.

Türk futbol tarihinin ilk yabancı futbolcusu Oscar Garo adlı Arjantinli bir oyuncudur ve İstanbul Adalet takımında hiç maç oynamamıştır oynamasına da, gayet ilginç bir hikayesi vardır.

Oscar Garo o dönem İstanbul Adalet takımının başkanı ve aynı zamanda sahibi olarak tanınan Sadri Bey (Soyadı kaynaklarda bulunmuyor) tarafından transfer edilmiştir. Ve o dönem hala yerel ligler oynandığı için futbolcunun ünü sadece İstanbul içerisinde kalmış, ancak transferin flaşlığı onun akşam gazetesinde traş köpüğü reklamında model olarak kullanılmasına neden olmuştur. Bu oyuncunun transferi hakkında bilinen tek şey Sadri Bey'in zeytin yağı işi için İtalyadaki bir-iki şirketden alacaklı olması ve bu borcuna karşın bu oyuncuyu transfer edildiği yönündedir. Garo transferinin o günkü kaynaklarda 30.000 lira yani bugünkü değeri ile yaklaşık 280.000 Tl olduğu kısmen bilinsede bizim bu bölümde ondan bahsetmemizin sebebi farklı.

Çünkü rivayete göre Oscar Garo, İstanbul Adalet ile hiçbir resmi maça çıkmadan Türkiyeden yanında uyuşturucu alarak (Türkiye o dönemin uyuşturucu köprüsüydü) ülkesine kaçtığı söylenmektedir.
ETİKET :  ilk yabancı oyuncu transfer ilk transfer yabancı futbolcu

Tümü