Otomobilerin Hararet Yapma Nedenleri

Otomobil Neden Hararet Yapar?

01:00:55 | 2018-08-10 | 139 görüntülenme

Otomobillerin hararet yapmasının birden çok sebebi bulunmaktadır. Motoru soğutan farda arıza meydana gelmesi, radyatör kapağının arızalanması ya da fan müşiri adı verilen parçanın bozulması gibi sebepler arabanın hararet yapmasına neden olur. Arabadaki hararetin başlıca sebepleri motorda ciddi sorunlara yol açabilen sebeplerdir. Otomobil sahiplerinin her an karşılaşabilecekleri sorunlardan biri olması, düzenli olarak hararet seviyesini kontrol etmeyi gerektirmektedir.

Otomobilin Başlıca Hararet Yapma Nedenleri

Otomobilin Başlıca Hararet Yapma Nedenleri

Otomobili hararet yapan kişinin ilk olarak kontrol edeceği yerlerden biri fan bağlantılarını kontrol etmek olmalıdır. Zamanla otomobil
motorundaki bağlantıların oksitlenmesi sonucunda bazı akşamların devreye girmemesi normaldir. Bu sebeple oksitlenen bağlantıların temizlenmesi, fanın devreye girmesini ve hararetin önlenmesini sağlayacaktır.

Otomobilin hararet yapmasına neden olan diğer önemli nedenlerden biride termostatın bozulmuş olmasıdır. Radyatör sıcaklığının normal seviyede yüksek olması termostatın bozulduğuna işaret eder. Ayrıca motor yağının azalması da başlıca sebepler arasındadır. Motorun soğumasında önemli bir etken olan yağ seviyesi, azaldığında motorun hararet yapmasına neden olacaktır.

Hararet Yapan Otomobil için Neler Yapılmalı?

Hararet Yapan Otomobil için Neler Yapılmalı?

 

Aracı hararet yapan kişilerin bu gibi durumlarda, hararete neden olabilecek faktörleri gözden geçirerek hareket etmeleri en faydalı davranışlardan olacaktır. Su ya da yağ seviyesindeki azalmanın meydana getireceği hararet durumlarında aracı durdurmak ve bir süre beklemek gerekir. Stop sonrasında sıvı kaybının durumuna bakmak için radyatör kapağının açılması oldukça tehlikelidir.

Yüksek hararet ile birlikte ısınan su ve yağın basınçla birlikte yüze zarar vermesi olasıdır. Hararetin nedeni otomobilin suyundaki azalma ise, motorun soğumasının ardından su takviyesinin yapılması sorunun çözülmesini sağlayacaktır. Kısa süreliğine sorun çözülmüş gibi görünse de gizli hararet denilen durumda söz konusu olabilir. Bu sebeple geniş kapsamlı bir inceleme için otomobil tamircisine göstermek gerekir.

Hararet Yapan Motorun Sıcaklığını Düşürme Yolları

Hararet Yapan Motorun Sıcaklığını Düşürme Yolları

 

Otomobil kullanıcılarının arıza belirtilerinden biri olarak en sık karşılaştıkları sorunlardan olan motorun hararet yapması, arıza ve sebeplerinin gözden geçirilmesi ile halledilebilecek basit sorunlardan biridir. Hararet ile birlikte iyice ısınan motoru soğutmak için aracı rölantide çalıştırmaya devam edilmesi gerekmektedir. Ayrıca rölantide çalışır durumda iken kaloriferin çalıştırılması da hararetin azalarak motorun soğumasına yardımcı olacaktır. Bu durumda araç sahiplerinin panik olmadan sakin hareketlerle araca müdahale etmesi faydalı olacaktır. Hararet gösteresinin müdahale sırasında sık sık kontrol edilmesi, göstergenin durumuna göre aracı çalıştırmaya devam edilip edilmeyeceği hakkında fikir verecektir.

Aracın Hararet Yapma Belirtileri

Aracın Hararet Yapma Belirtileri

 

Motorun su kaynatması olarak da bilinen bu durum, otomobilin motor kısmından su buharlarının yükselmeye başlaması ile anlaşılabilir. Motorun hararet yapması, aracın soğutma sistemlerini olumsuz etkileyeceği için su seviyesinin azalması ve hararet göstergesinin kırmızı rengine ulaşması söz konusudur. Yaz aylarında düzenli kontrol edilmeyen otomobil su ve yağının buharlaşma sonucu azalması kış aylarına nazaran yazın hararetin daha çok görülmesine neden olmaktadır. Bu sebeple her bakım döneminde su ve yağ seviyelerinin yanı sıra, soğutma sistemlerinin de detaylı bir şekilde kontrol edilmesi gerekir.

Otomobilin hararet yapma nedenlerini gözden geçirirken soğutma sistemlerinde oluşabilecek arızalar mutlaka kontrol edilmelidir. Suyun devir daim olmasını sağlayan pompanın arızalanması ya da motor üzerinde yer alan su kanallarının tıkanması da akla getirilmesi gereken sebepler arasındadır. Eski model araçlarda daha çok karşılaşılan bu durum, yeni model araçlarda nadir olarak görülen sorunlardan biridir. Aracın kapasitesinin üzerindeki yükle zorlanması gibi sebepler, hiçbir arızası olmayan araçlarda da hararete yol açabilir.
ETİKET :  otomobil hararet sebebi aracım hararet yaptı aracım hararet yapma hararet nasıl düzelir hararet neden olur hararet olma

Tümü