Küresel Isınma Nedir?

Alınacak Önlemler Nelerdir?

01:43:57 | 2018-08-09 | 154 görüntülenme

Yeryüzünde kara ve deniz olmak üzere, her yerde yaşanan toplam sıcaklık artışı, küresel ısınma olarak ifade edilir. Dünyanın atmosfere yakın olan yüzeyinin sıcaklığı her geçen yıl daha da artmaktadır. Bu durum ise bitkiler, hayvanlar ve insanlar olmak üzere tüm canlı alemini etkilemektedir. Peki, küresel ısınmanın nedeni nedir?

Küresel Isınmanın Sebepleri Nelerdir?

Küresel ısınmaya yol açan en büyük faktör sera etkisi dediğimiz durumdur. Karbondioksit, metan ve su buharından oluşan sera gazları küresel ısınmanın bilinen en önemli nedenleridir. Atmosferde miktarı artan bu gazlar, Güneş’ten gelen radyasyonu emerek, yer kürenin daha çok ısınmasına yol açıyor. Bunlar küresel ısınmanın yapay nedenleri arasındadır. Bir de doğal nedenler bulunmakta. Bunlar da Güneş’ten gelen zararlı ışınların ozon tabakasında, bir takım değişiklikler oluşturmasıdır.

Küresel Isınmanın Sonuçları Nelerdir?

Atmosfere salınan ve sera etkisi yaratan gazların, yeryüzündeki ortalama sıcaklığı artırması sonucu oluşan küresel ısınmanın çok ciddi sonuçları vardır. Doğayı kontrolsüz şekilde kullanmamız, sürekli yeni fabrikalar, binalar dikmemiz ve yeşil alanları yok etmemizin elbette bir sonucu olacaktı değil mi? Küresel ısınma ile mevsimler ve iklimler değişime uğramaktadır. Denizlerdeki sıcaklığın yükselmesi ile özellikle buzullardaki doğal yaşam tehlike altına girmektedir. Buzulların erimesi, fokların ve kutup ayılarının hayatını tehlikeye atmakta, nesillerinin tükenme riskini doğurmaktadır.

Gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkları daha belirgin olmaya başlamakta ve daha da ilerlemesi halinde, canlı yaşamını imkansız kılma noktasına varacaktır. Küresel ısınmanın önüne geçilmez ve gerekli önlemler alınmazsa, önümüzdeki yıllar içerisinde denizler yükselecek, içme suyu sıkıntısı yaşanacak, tarım yapmak zorlaşacak ve insanlar yaşam alanı bulma konusunda ciddi sıkıntılar yaşayacaktır. Kısacası kuraklık denilen ve en tehlikeli doğa olayı gerçekleşecektir.

Küresel Isınmaya Karşı Hangi Önlemler Alınmalıdır?

nırım küresel ısınmanın hafife alınmaması ve üzerinde durulması gereken bir konu olduğunu az da olsa anladık. Peki, küresel ısınmaya karşı ne gibi önlemler alınmalıdır? Bunun için en önemli şey, dünyamızı yeşillendirmek olmalıdır. Olabildiğince ağaç dikmeli, ormanlık alanları korumalı ve çoğaltmalıyız. Fabrika bacalarına filtre sistemi yapılmalıdır. Özellikle dünyanın en kalabalık şehirlerigerek sanayi gerek çevre kirliliği konusunda önlemler almalıdır. Bu sayede zararlı gazların atmosfere salınmasının önüne geçilmelidir. Dolaylı veya doğrudan yol açtığımız küresel ısınmaya karşı, hepimizin sorumlulukları bulunmaktadır. Eğer şimdi gereken önlemleri almazsak, ileride çocuklarımıza yaşanacak bir dünya bırakamayabiliriz.
ETİKET :  küresel ısınma küresel ısınma nedir küresel ısınma sonuçları küresel ısınma sebepleri küresel ısınma sonuçları

Tümü