Kablosuz Ağ (Wifi) Nedir? Nasıl Çalışır?

Kablosuz ağ nasıl çalışır?

01:53:15 | 2018-08-09 | 118 görüntülenme

Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan internete biliyorsunuz ki kablolu ve kablosuz ağlar üzerinden bağlanıyoruz. Çoğumuz akıllı telefonlara sahip olduğumuz için, telefon şirketlerinin de sunmuş oldukları avantajlı internet paketlerinden faydalanarak, erişimimizi sağlayabiliyoruz. Özellikle cafeye veya herhangi bir mekana gittiğimizde çay, kahve istemeden ilk önce wifi şifresini istiyoruz. Şimdi, detaylı olarak kablosuz ağ nedir, nasıl çalışır başlıklar altında inceleyelim:

Neredeyse artık her hanede internete erişimi sağlayacak bilgisayar, tablet gibi aracı gereçlerden vardır. Kablosuz ağın yaygın olmadığı sıralarda kablolu olarak bağlanabiliyorduk. Bu gerçekten zordu. Kablosuzun ağ kullanmaya başlamayla birlikte, çeken her yerden internete bağlanabiliyoruz. Öyle ki komşularımızla da ortaklaşa kullanabiliyoruz. Böylece bir yandan sınırsız internete en azından 50 TL vereceğimize 25 TL vererek tasarruf yapmış oluyoruz.

Kablosuz Ağ (Wifi) Nedir?

Kablosuz Ağ (Wifi) Nedir?

Wifi için kablosuz olarak internete bağlanmayı mümkün kılan küçük kutucuk diyebiliriz. Bu kutucuk sayesinde internete bağlanarak dünyanın diğer ucundaki yakınlarımızla, arkadaşlarımızla iletişim kurabiliyoruz. Daha çok iletişimin sağlaması için geliştirilen bu sistem, tüm kişiler kamu kurumları, özel kuruluşlarında kullanıma başlamasıyla farklı alanlarında da işimize yaramaktadır. Bu sayede bankaya gidip sıra beklemeden, bir tıkla saniyeler içerisinde ödemelerimizi yapabiliyoruz, kredi çekmek için talepte bulunabiliyoruz. Bu nedenle kablosuz ağın kullanımıyşa özgürlük alanı genişlemiştir. Kablolu ağ biliyorsunuz ki insanları sınırlıyordu. En fazla kablonun uzunluğuna kadar özgürken, wifi sayesinde şifresini bildiğimiz her yerden büyülü dünyaya erişebiliyoruz.

Kablosuz ağ sayesinde internete aynı anda farklı bilgisayarlardan kolaylıkla bağlanabilmektedir. Fakat kablolu da küçük kutucuğun arkasına takabileceğiniz kablo kadar sınırlı sayıda aygıt internete erişebilmektedir. Bu nedenle wireless denen bağlantı sayesinde bilgisayarımız, tabletimiz veya telefonumuz çektiği sürece aynı odada olmasak
dahi internete bağlanabiliriz.

Kablosuz Ağ (Wifi) Nasıl Çalışır?

Kablosuz Ağ (Wifi) Nasıl Çalışır?

Kablosuz ağ, küçük kutucukla yani modemle aynı çalışmaktadır. Etki alanına dalgalar göndererek internete bağlanmayı sağlar. Bunun için internete bağlanacağınız aygıtla modeme kablosuz bir şekilde bağlanmalısınız. Ayarları yapmalısınız. Yapamadığınız takdirde kurumların çağrı veya arıza teknik hizmetlerini kullanarak yardım alabilirsiniz. Kurulum ve ayar aşamasında gerekli bilgileri sizinle paylaşacaklardır.

Kablosuz ağlar türlerine ve özelliklerine göre birbirinden ayrılmışlardır. 802.11a, g, b ve n olmak üzere farklılardır. Genellikle Türkiye ve dünya üzerinde yaygın olarak kullanılan 802.11b’dir. Yayılma hızı ise 2.4Ghz’dır. Fakat 11 en çok Megabit’lik bağlantı kurulmaktadır. Bunun dışındaki 802,11g’de saniyede 54 Megabit, 802.11n’de ise 140 Megabit’lik hıza sahip olunmaktadır. Bunların kullanımı bilgisayarınızın veya internete bağlanacağınız cihazların ayarlarına göre de değişiklik göstermektedir.

Biliyorsunuz ki bilgisayarların genelinde kablosuz ağ alıcısı bulunur. Eğer bilgisayarınızda wifi alıcısı yoksa PCMCIA kartına sahip olarak bu özelliğe sahip olabilirsiniz. Kablosuz ağ, dalgalar yani frekanslar üzerinden çalışırlar. Alıcı, verici ve alıcı ve vericinin birbirini tanımasını gerekir. Yoksa Proxy ayarlarında sorun yaşanır. Özellikle şiddetli yağmurlu günlerde sürekli olarak hatlarda kopmalar yaşanır. İnternet yavaşlar, kaplumbağa hızındadır. Şimdi bu iç unsuru ele alalım:

Alıcılar sadece sinyalleri alır. Geri gönderme gibi özelliklere sahip değillerdir. Radyo ve televizyonları örnek olarak gösterebiliriz. Vericiler ise alıcıların tam tersidir. Sinyal gönderebilirler ama gelen sinyalleri alamazlar. Bunlara örnek olarak da radyo – televizyon verici istasyonlarını verebiliriz. Son olarak alıcı ve vericiler ise hem karşı tarafa sinyal gönderebilirler hem de alabilirler. Telsizler, mobil cihazlar bunlara verilebilecek en güzel örnektir. Kablosuz ağların maliyeti oldukça düşüktür. Sistemler tanımlandığında sizde özgürlüğünüzü sınırlandırmadan işlemlerinizi kısa sürede halledebilirsiniz.
ETİKET :  wifi nedir wifi nasıl kurulur wifi nasıl çalışır wifi kablosuz bağlantı nedir kablosuz bağlantı nasıl kurulur

Tümü