Dünyanın En Kabalık Şehirleri

Türkiye'de hangi şehirimiz listede kaçıncı sırada?

01:48:20 | 2018-08-09 | 148 görüntülenme

Kalabalık şehirler çok fazla kişiyi ruhsal açıdan rahatsız etse de sunulan imkanlar dahilinde de tatmin etmektedir. Bu nedenle insanlar yaşadıkları şehirden şikayet etseler dahi ayrılmayı düşünmezler. En basitinden İstanbul’u örnek olarak gösterebiliriz. Trafikten, gürültüden ve daha birçok konuda şikayetçi olsak dahi 1 hafta ayrı kalınca özlüyoruz. Şimdi, siz değerli okuyucularımız için dünyanın en kalabalık 16 şehrini düşük nüfustan başlayarak listelemek istiyoruz:

Güney Kore’nin Başkenti Seul

Güney Kore’nin Başkenti Seul

Nüfus yoğunluğu şehrin başkenti olan Seul’da toplanmıştır. Dünyanın en kalabalık şehirlerinde gün geçtikçe artan nüfusuyla son sırada yerini almaktadır. Nüfusu 10,300,000’ün üzerindedir. Bunun nedeni şehrin metropolitan alanlarının bulunmasıdır. Öyle ki dünyada yer alan en büyük ikici metropolitan Güney Kore’nin başkentindedir.

Çin’in Shenzhen Kenti

Çin’in Shenzhen Kenti

Çin’in eyaleti olan Shenzen dünyanın en kalabalık şehirleri listemizde yükselen nüfusuyla Güney Kore’yi az farkla geçmiştir. Şehrin nüfusu yaklaşık olarak 10,500,000’e yakındır. Türkiye’ye bir hayli uzak olan Shenzhen, komşusu olan Hong Kong’a köprü ile bağlanmıştır. Gerek doğası, gerek gece hayatıyla Çin’den daha iyidir, diyebiliriz. Ülkede en fazla iki hafta dondurucu soğuk yaşanır, onun dışında iklimi sıcaktır.

Pakistan’ın Lahor Kenti

Pakistan’ın Lahor Kenti

Pakistan’ın en büyük kentleri arasında olan Lahor, dünyanın en kalabalık şehirleri arasındadır. Biliyorsunuz ki Pakistan kültür merkezidir. Gerek ulaşım, eğlence, eğitim gerekse ekonomik, politik anlamda insanların tahmin olduğu bir şehirdir. Bunun dışında tarım ve dokuma kenti olarak da bilinir. Nüfusu 11, 380,000’in üzerindedir.

Brezilya’nın Sao Paulo Kenti

Brezilya’nın Sao Paulo Kenti

Brezilya’da bulunan Sao Paulo kenti dünyanın en kalabalık şehirleri arasında yerini alır. Sanayi bölgesi yoğun olduğu için iş imkanlarının da artmasıyla sürekli olarak göç alır. Bu nedenle nüfusu 12,000,000 civarındadır.

Mısır’ın Başkenti Kahire Kenti

Mısır’ın Başkenti Kahire Kenti

Kahire, Mısır’in başkenti olduğu gibi Afrika’nın ve Arap dünyasının da en büyük kentidir. Nüfusu Brezilya’nın Sao Paulo kentinin biraz üzerindedir. 12,000,000’i geçmiştir.

Bangladeş’in Dakka Kenti

Bangladeş’in Dakka Kenti

Bangledeş’in neredeyse çoğunluğu Dakka kentinde yaşamaktadır. Bunun nedeni iş, eğitim ve sosyal imkanlarının bulunmasıdır. Oldukça kalabalık olan bu kentin nüfusu 12,200,000’ün üzerindedir. Dünyanın en kalabalık şehirleri arasında yerini korumaktadır.

Rusya’nın Başkenti Moskova

Rusya’nın Başkenti Moskova

Rusya’nın başkenti olan Moskova biliyorsunuz ki dünyanın en pahalı şehirleri sıralamasında birincidir. Yaşayanlar oldukça zengindir. Bu nedenle şehir göç almaktadır. İmkanlar oldukça fazladır. Nüfusu ise 12,500,000’e yakındır.

Hindistan’ın Mumbai Kenti

Hindistan’ın Mumbai Kenti

Hindistan’ın en yüksek nüfusa sahip olan Mumbai kentinde ticaret yoğun olarak yapılmaktadır. Bu sayede ekonomik olarak da şehir güçlüdür ve göç alır. Bu sebeple dünyanın en kalabalık şehirleri arasındadır. Nüfusu Moskova’yı az bir farkla geçmiştir. 12,500,000’ün üzerindedir.

Çin’in Guangzhou Kenti

Çin’in Guangzhou Kenti

Çin biliyorsunuz ki dünyanın en kalabalık şehridir. Aynı şekilde eyaletleri de kalabalıktır. Kentin nüfus yoğunluğu 12,700,000’ün üzerindedir ve daha da artması beklenmektedir. Bu nedenle yıllar sonra bu listeyi gördüğünüzde ilk sıralarda olması gerektiğini düşünebilirsiniz. Şuan için bu sıralama geçerlidir.

Nijerya’nın Lagos Kenti

Nijerya’nın Lagos Kenti

Afrika ülkeleri arasında yer alan Nijerya’nın Lagos kenti dünyanın en kalabalık şehirleri arasındadır. Nüfusu oldukça yüksektir. Doğurganlık oranı fazladır. Çünkü kent gelişmemiştir. Dışarıdan da göç almamaktadır. Nüfusu yaklaşık 3 buçuk milyondur.

Türkiye’nin İstanbul Kenti

Türkiye’nin İstanbul Kenti

Listede ülkemizin gözbebeği olan İstanbul şehrini görmek gerçekten gurur kaynağıdır. Dünyanın en kalabalık şehirleri arasında yer alan İstanbul’un nüfusu yaklaşık olarak 14,600,000 milyona karşılık gelmektedir. Taşı toprağı altın olmamasına rağmen dört bir taraftan göç aldığı için listeyi girmeyi başarmıştır.

Çin’in Tianjin Kenti

Çin’in Tianjin Kenti

Çin’in Tianjin kenti de diğer eyaletleri gibi dünyanın en kalabalık şehirleri arasındadır. Nüfusu 15,000,000’in civarındadır.

Hindistan’ın Delhi Kenti

Hindistan’ın Delhi Kenti

Hindistan’ın en önemli kenti olan Delhi’de sahip olduğu 18,000,000 milyonluk nüfusuyla listemizde yer alır. Aşırı yoğun olan bu şehir gerçekten de bunaltıcı bir kalabalığı sahiptir.

Çin’in Başkenti Pekin

Çin’in Başkenti Pekin

Dünyanın en kalabalık şehirleri arasında sona doğru yaklaşırken yine Çin’in başkenti olan Pekin 21,500,000 milyon ile zirveye yaklaşmıştır. Aşırı bir nüfusu olmasına rağmen diğerlerine göre yaşanılası yerler arasındadır.

Pakistan’in Karaçi Kenti

Pakistan’in Karaçi Kenti

Pakistan’ın en büyük şehirlerinden olan Karaçi kenti, hazırladığımız listede dünyanın en kalabalık şehirleri arasında ikinci sıradadır. Nüfus olarak 23,500,000 milyona yakındır. Bunun daha da artması beklenmektedir.

Çin’in Şangay Kenti

Çin’in Şangay Kenti

Dünyanın en kalabalık şehirleri arasında sahip olduğu 24,000,000 milyonluk nüfusuyla Çin’in Şangay kenti yer almaktadır.

 
ETİKET :  dünyanın en kalabalık şehiri dünyanın en kalabalık ülkesi dünyanın nüfus oranı en fazla ülkesi

Tümü