Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: ABD Her İstediğimi Yaparım Derse, Karşılığı Olur

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Litvanya’da Devlet Başkanı Dalia Grybauskaite ve Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius ile görüştü.

13:12:18 | 2018-08-28 | 99 görüntülenme

Görüşmelerin ardından iki dışişleri bakanı ortak basın toplantısı düzenledi.

Burada gazetecilerin Türkiye’nin ABD’den uzaklaşıp Rusya’ya yaklaştığı yönündeki sorularını yanıtlayan Çavuşoğlu, “Rusya ile ilişkilerimiz AB ile ilişkilere ya da ABD’ye alternatif değil. Türkiye’nin dış politikası denge gözetmektedir” dedi.

ABD ile sorunları iki eşit ortak olarak çözüp yola devam etmek istediklerini belirten Çavuşoğlu, “Kovboy filminde olduğu gibi ben istediğimi yaparım derse bunun mutlaka bir karşılığı olur, bunu kendilerine de söyledik” dedi ve ekledi:

“İlişkileri iyileştirmek için tehditleri bir kenara koymak lazım.

“Benim acil hava savunma sistemine ihtiyacım var, bunu ABD’den ve müttefiklerimden almak istedim ama satmadılar veya satamadılar.

“Orta vadede Eurosam ile anlaşmamız var birlikte üreteceğiz. Ama benim acil ihtiyacımı karşılayabiliyor mu? ABD bize Patriot satma garantisi verebiliyor mu? F-35’te bile her gün tehditler, şartlar koşmaya çalışıyorlar.

“Herkeste füze var, buna karşı kendi ülkemi savunacak sistemi almak zorundayım.”

Çavuşoğlu Litvanya’daki Gülen yapılanmasına ilişkin ise şunları söyledi:

“FETÖ Litvanya’da Tatar toplumunu zehirlemeye çalışıyor. Tatarların Kırım’daki birliği gibi buradaki birliği de önemli."
ETİKET :  abd gündem mevlüt çavuşoğlu dışişleri bakanı

Tümü