Başkanlık jetiyle Yunanistan'a dönen askerlere özel tören

Serbest Kalan Yunan Askerleri, Selanik'te Törenle Karşılandı

12:09:50 | 2018-08-15 | 90 görüntülenme


BBC Serbest Kalan Yunan Askerleri, Selanik'te Törenle Karşılandı 19 dakika önce
Edirne Cezaevi'de casusluk suçlamasıyla yattıktan sonra tahliye edilen iki Yunan askeri, yurtlarına döndüklerinde özel bir karşılamayla karşılaştı.
Serbest Kalan Yunan Askerleri, Selanik'te Törenle Karşılandı, System.String[]
Edirne Cezaevi'de beş aydan uzun süre casusluk suçlamasıyla yattıktan sonra tahliye edilen iki Yunan askeri, Selanik Havaalanı'nda törenler ve sevinç gösterileriyle karşılandı.

AİLELERİN NEŞESİNİ PAYLAŞIYORUZ

İki askere evlerine kadar eşlik eden Dışişleri Bakan Yardımcısı Yorgo Katrogalos "Bu neşe dolu bir gün, ailelerin neşesini paylaşıyoruz" dedi.

YANLIŞLIKLA GEÇTİKLERİNİ SÖYLEDİLER

Teğmen Agelos Midretodis ve Çavuş Dimitros Kuklatzis, geçen Mart ayında Türk-Yunan sınırını yasadışı yollardan geçme suçundan gözaltına alınmıştı. Askerler, sınırı yanlışlıkla geçtiklerini söylemişti. İki Yunan askerine mahkemede askeri casusluk ve askeri yasak bölgeye girmek suçları yöneltilmişti.

DİLLERİ TUTULDU

Askerlerin tutukluluğu, Ankara ve Atina arasındaki ilişkilerde gerilime yol açmıştı. Avukatları, askerlerin tutuksuz yargılanma kararını duyduklarında "dillerinin tutulduğunu" belirtti.

BAŞKANLIĞIN JETİYLE ALINDILAR, ÖZEL BİR TÖRENLE KARŞILANDILAR

Teğmen Midretodis havaalanında yaptığı açıklamada "Bize destek veren herkese teşekkür ederiz" dedi. Başbakanlığın jetiyle alındılar Askerler, Yunanistan'daki en önemli dini bayramlardan biri olan "Hazret-i Meryem" yortusunda serbest kaldı. Üst düzey Yunan yetkililer, Başbakanlığın özel jetiyle askerleri almaya giderken, askerler Selanik Havaalanı'nda törenle karşılandı.

"TÜRK YÜNAN İLİŞKİLERİNDE YENİ BİR BAŞLANGIÇ"

Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos "Umarım serbest kalmaları, Türk-Yunan ilişkilerinde yeni bir dönemin başlangıcı olur" dedi. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras da, "adaletin yerini bulduğunu" söylemiş "Atılan bu adım, Türk/Yunan dostluğunu ve iyi komşuluk ilişkilerini ve bölgedeki istikrarı güçlendirecek niteliktedir" demişti.

 

Kaynak:BBC
ETİKET :  selanik türkiye asker

Tümü